Brzoza Pączki 50 g
Opis
Pąki kwiatowe brzozy (Gemmae Betulae) wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i immunologicznego, wspomagają oczyszczanie organizmu i dbają o kondycję stawów, skóry, włosów i błon śluzowych.
Pączki kwiatowe brzozy pojawiają się na drzewie wczesną wiosną i można je stosować w postaci świeżej, a nawet spożywać na surowo. W pozostałą część roku warto skorzystać z pączków suszonych. Nie tylko pąki brzozy wykazują cenne właściwości. W medycynie naturalnej istnieje gałąź, zwana gemmoterapią, która wykorzystuje pąki kwiatowe, liściowe i pąki młodych pędów pochodzące z różnych drzew i krzewów. W pąkach, podobnie jak w kiełkach, obecna jest potężna energia życiowa, która pozwala roślinom rosnąć, a ich skład biochemiczny znacznie różni się od składu dojrzałych części roślin. Pąki zawierają bogaty zapas substancji bioaktywnych, witamin i minerałów, a dodatkowo tkankę merystematyczną, której komórki namnażają się poprzez podział, powodując wzrost rośliny. Są one odpowiednikami ludzkich komórek macierzystych. Stosowanie pąków jest więc doskonałym sposobem na poprawę i utrzymanie dobrego zdrowia, zwłaszcza w aspekcie odporności i witalności.
Działanie.
Wyciągi z pączków brzozowych działają moczopędnie, przeciwobrzękowo, napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwartretycznie, przeciwreumatycznie, przeciwzapalnie, odtruwająco, wzmacniająco ogólnie, antyseptycznie, odkażająco, oczyszczająco na drogi moczowe, przeciwkamiczo (zapobiegają odkładaniu się osadów i kamieni moczowych w układzie moczowym). Preparaty z pączków brzozowych uintensywniają wydzielanie żółci oraz zwiększają wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii i ksenobiotyków. Regulują gospodarkę hormonalną i wodno-elektrolitową.
Zastosowanie.
Przetwory z pączków brzozowych wykorzystuje się do leczenia skąpomoczu, kamicy moczowej, obrzęków pochodzenia sercowego i krążeniowo-nerkowego, reumatyzmu, artretyzmu (dny), chorób skórnych, zatruć, stanów zapalnych układu moczowego i płciowego, zapalenia piersi. Ponadto w terapii zapalenia przydatków, upławów, zaburzeń hormonalnych (dotyczy: mineralokortykosteroidy, wazopresyna, hormony płciowe). Powinny być stosowane do leczenia wszelkich schorzeń dermatologicznych (np. wypadanie włosów, brak połysku włosów, wypryski, zapalenia mieszków łojowych, łuszczyca, trądzik, owrzodzenia).
Zewnętrznie: stany zapalne oczu (okłady, przemywanie), choroby skórne (okłady, przemywanie), stany zapalne odbytu (lewatywy) i układu płciowego (płukanki, nasiadówki, irygacje).
SKŁAD
Pączki brzozy 100%. Surowiec najwyższej jakości.
SPOSÓB UŻYCIA
Napar
2 łyżki zmielonych pączków brzozy zalać 2 szklankami wrzącej wody, przykryć i odstawić na 30 minut. Przecedzić. Spożywać po pół szklanki 4 razy dziennie. Po wystudzeniu można zastosować do przemywania skóry lub do przygotowania okładu.
Zimny wyciąg
3 łyżki zmielonych pączków brzozy zalać 3 szklankami zimnej wody mineralnej. Przykryć, odstawić na 6-8h, przecedzić. Przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu dwóch dni.
Intrakt
1 szklankę pączków brzozy zmielić i zalać 500 ml gorącego alkoholu 40-60%. Macerować 1-2 tygodnie w ciemnym miejscu, przefiltrować. Zażywać po 15 ml 3 razy dziennie po rozcieńczeniu w wodzie. Rozcieńczonym intraktem można przemywać włosy i cerę, a nierozcieńczony zastosować na opryszczkę, wypryski, owrzodzenia i inne zmiany skórne.
Proszek
wysuszone pączki zmielić na proszek i zażywać po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie. Można wymieszać z płynnym miodem.
PRZECIWWSKAZANIA
Nie powinno się stosować preparatów z brzozy podczas terapii przeciwwirusowych – preparaty te powodują wydalanie z organizmu wszelkich substancji obcych, a więc także niektórych leków.
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej produkt należy odstawić.
Kobiety w ciąży i karmiące powinny skonsultować doustne stosowanie pączków brzozy z lekarzem.